Między marcem i czerwcem 2017 roku przegląd odwiedził jeszcze cztery miasta: Barcelonę, Kordobę, Walencję i Oviedo.

Poza filmami, w programie przeglądu znalazły się wydarzenia towarzyszące prezentowane w hiszpańskiej Akademii

Filmowej (Academia de las Artes y las Ciencias Cinematográficas de España): master class Krzysztofa Zanussiego,

prezentacja nt. rekonstrukcji cyfrowej prowadzona przez Jędrzeja Sablińskiego oraz wykład pt.

De Wajda a Kieslowski: cine polaco, responsabilidad compartida, który wygłosił dr César Ballester.

​MARTIN SCORSESE PRESENTA:
OBRAS MAESTRAS DEL CINE POLACO
Martin Scorsese presents: Masterpieces of Polish Cinema to przegląd najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii po rekonstrukcji cyfrowej, którego kuratorem jest sam Martin Scorsese. Przegląd miał swoją premierę w 2014 roku w Lincoln

Center w Nowym Jorku, był potem pokazywany w innych miastach Stanów Zjednoczonych, w Anglii, Australii, Kanadzie.

W 2017 roku Fundacja AVA Arts zaprezentowala ten wyjątkowy cykl w Hiszpanii, udostępniając hiszpańskiej publiczności

perły polskiego kina wyświetlane w najwyższej możliwej jakości, z nowymi tłumaczeniami na j.hiszpański. 

Cine Doré, Madrid

KIEŚLOWSKI 2016

Fundacja Ava Arts współpracowała przy organizacji wydarzeń upamiętniających 20 rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego w Hiszpanii. W dniach 10, 19 i 20 marca w madryckiej Cinetece odbył się cykl filmów dokumentalnych prezentujący hiszpańskim widzom mniej znane oblicze autora Dekalogu. W inauguracji cyklu wziął udział dawny współpracownik reżysera, operator filmowy Witold Stok.

Patronami medialnymi Przeglądu są czołowe media hiszpańskie w branży filmowej – magazyn Caimán. Cuadernos de cine (hiszpańska wersja Cahiers du cinema) oraz popularny cotygodniowy program Telewizji Hiszpańskiej na temat aktualności filmowych pt. Días de cine, w ramach którego został wyemitowany reportaż z ostatniej edycji naszego Przeglądu.

Inauguracja przeglądu Martin Scorsese presents: Masterpieces of Polish Cinema w Hiszpanii miała miejsce 22 marca 2017 roku w kinie Doré w Madrycie należącym do Filmoteki Narodowej. W inauguracji wzięła udział Ambasador RP w Hiszpanii, Marzenna Adamczyk, dyrektor Instytutu Polskiego w Madrycie, Mirosława Kubas-Paradowska, oraz zaproszony reżyser – Krzysztof Zanussi. Pierwszym filmem cyklu był Constans, a po projekcji odbyło się spotkanie z twórcą.

W programie hiszpańskiej telewizji Días de cine wyemitowano reportaż na temat przeglądu:

W 2015 roku Przegląd został zainaugurowany 24 listopada uroczystym pokazem filmu Body/Ciało w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie.

Cine Polaco Contemporáneo 2015-2016

Inauguracja Przeglądu miała miejsce 20 listopada 2016 roku w Madrycie, w pięknym Cine Doré należącym do Filmoteki Narodowej Hiszpanii. Przegląd otworzył pokaz filmu Moje córki krowy, z udziałem reżyserki Kingi Dębskiej i producenta Zbigniewa Domagalskiego.

Reportaż wyemitowany w ramach programu Días de cine Hiszpańskiej Telewizji

LA DOBLE VIDA DE KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI

We wrześniu 2015 roku pojawiło się na rynku hiszpańskim pierwsze dzieło zbiorowe na temat twórczości jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów: La doble vida de Krzysztof Kieślowski, pod redakcją Joanny Bardzińskiej (książka została wydana w ramach kolekcji Nosferatu przez Donostia Kultura i Filmotekę Baskijską). Wspomniana monografia wypełnia istniejącą do tej pory niewątpliwą lukę w bibliografii na temat Kieślowskiego w Hiszpanii, jednocześnie łączy w jednym dziele głosy krytyków polskich i hiszpańskich prezentując wizje na temat twórczości Kieślowskiego z tych dwóch perspektyw (wśród autorów polskich znajdziemy Stanislawa Zawiślińskiego, Tadeusza Lubelskiego, Tadeusza Sobolewskiego, Mikołaja Jazdona, Sebastiana Smolińskiego, wśród hiszpańskich – Eduardo Rodríguez Merchán, Federico García Serrano, Julio Rodríguez Chico, Antonio Santamarina, César Ballester). Książka zawiera również tłumaczone na hiszpański teksty samego Kieślowskiego oraz prolog Agnieszki Holland.

Kolejny piękny hołd oddany Krzysztofowi Kieślowskiemu w Hiszpanii w 2016 roku zawdzięczamy Hiszpańskiej Telewizji. Zapraszamy do obejrzenia reportażu pt. Kieślowski – dokumentalista duszy (Kieślowski: documentalista del alma) zrealizowanego przez   Virginię García de Lucas i Javiera Sales dla programu Dias de cine.

Przegląd został zorganizowany przez Fundację AVA Arts dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Madrycie. Projekt był realizowany we współpracy z hiszpańską Akademią Filmową, Instytutem Polskim w Madrycie, Filmoteką Narodową Hiszpanii, Filmotekami Regionalnymi Andaluzji, Katalonii i Walencji, Miejską Fundacją Kultury Oviedo, wytwórnią Wanda Films,

Szkołą Filmową ECAM oraz Polsko-Hiszpańskim Sowarzyszeniem Kulturalnym Forum.

 www.scorsesepresenta.com

​CINE POLACO CONTEMPORÁNEO

Cine Polaco Contemporáneo to przegląd współczesnego kina polskiego organizowany przez Instytut Polski w Madrycie i Fundację AVA Arts we współpracy z siecią hiszpańskich Filmotek. Zamiarem przeglądu jest przedstawienie aktualnej

panoramy kina polskiego z uwzględnieniem różnorodności rodzimej produkcji oraz udostępnienie tytułów nie pokazywanych

w salach komercyjnych w Hiszpanii. Co roku, między listopadem a czerwcem, przegląd odwiedza szereg hiszpańskich miast.

Na trasie ostatniej edycji znalazło się dziesięć miast: Madryt, Barcelona, Kordoba, Granada, Sewilla, Murcja, Saragossa, Walencja, Pamplona  i Santa Cruz na Teneryfie.

Cine Polaco Contemporáneo 2016-2017

​​ES   EN  PL